Proje Açıklaması

The Art Collector – Online Koleksiyonerlik Okulu

Bu eğitim, günümüz çağdaş sanat alanında sanat eserlerini erişebilir kılmak ve belirli bir etki alanı yaratmak üzere yeni nesil koleksiyoner olmak isteyen sanatseverlere sunmak üzere şekillenen bir program.

Çağdaş Sanatın gelişmesinde en önemli bileşenlerden bir tanesi ekosistem için var olan SANAT YATIRIMCI kitlenin varlığıdır.

Amacımız bu gerçeklik bağlamında hem alanın gelişmesi hem sanatçı üretiminin sürdürülebilirliği açısından yeni nesil SANAT KOLEKSİYONER profillerinin yetiştirilmesinin sağlanması.

Hem farklılık hem de farkındalık yaratmak üzere multi disipliner şekilde bir Koleksiyoner Okulu kurgusu ve yapısı oluşturulmasıdır.

İçerik:

 1. Hafta: İnsan neden koleksiyon yapar? Kültürün bir parçası olarak toplama ve biriktirme? – Recep Çiftçi
 2. Hafta: Sanat nedir? Sanatçı kimdir? – Recep Çiftçi
 3. Hafta: Sanat piyasasının oyuncuları kimler ve dinamikleri neler? – Recep Çiftçi
 4. Hafta: Bir koleksiyoner neleri bilmeli ve nelere dikkat etmeli? – Recep Çiftçi
 5. Hafta: Sanat Tarihine Kısa Bir Dokunuş – Aslı Bora
 6. Hafta: Sanat Ekonomisi – Duygu Eren
 7. Hafta: Sanat ve Hukuk – Av. Tuba Torun
 8. Hafta: Sanat Okuması – Dr. Esra Yıldırım
 9. Hafta: Güncel Sanat Üzerine Doğaçlama – Dr. Gizem Tatlıcı

Kimler Katılabilir? 

Belirli bir yaş aralığı ile sanatsever her kesime açık bir programdır.

En az 8 katılımcı ile eğitim açılacaktır.

Eğitim Tarihi:

9 Hafta – 13.5 saat

Her ders 1.5 saat

15 Ekim 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

22 Ekim 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

27 Ekim 2020 Salı 20.00 – 21.30

30.Ekim 2020 Cuma 20.00 – 21.30

05.Kasım 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

12.Kasım 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

19 Kasım 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

26 Kasım 2020 Perşembe 20.00 – 21.30

9.Hafta tarihi katılımcılar ile belirlenecek.

Kurs Ücreti:

9 Haftalık toplam kurs ücreti 900 TL (KDV DAHİL)

Verilecek eğitim sonunda belirlenecek bir sınav ve/veya proje ile EĞİTİM SERTİFİKASI ( TEMEL KOLEKSİYONERLİK SERTİFİKASI ) verilecektir.

Şimdi Başvur

Nasıl Kayıt Olurum?

 1. Aşağıda yer alan ‘Şimdi Başvur’ butonuna tıklayarak Ön Kayıt Formu doldurulmalıdır.
 2. Ön Kayıt sorası ödeme ve kesin kayıt işlemleri için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

Ön Kayıt için şimdi başvur!

Şimdi Başvur

EĞİTİMCİLER

RECEP ÇİFTÇİEĞİTMEN
1968 Konya doğumlu, Paris’te Güzel Sanatlar, Edebiyat ve Felsefe okudu. 2002 yılından bu yana Kişisel Gelişim, Mevlevilik ve Şamanik öğretilerle ilgileniyor.
İstanbul’da tasavvufa giriş sohbetleri adı altında bir “atölye çalışması” yürütüyor.
Ressam / Keynote Speaker / Sufi
• 2019 ADEN Sanat Galerisi, Kocaeli, Kişisel sergi
• 2018 Ichelik&Ichelik Sanat Galerisi, İstanbul, Kişisel sergi
• 2018 Maji Sanat Galerisi, İstanbul, Kişisel sergi
• 2018 Euro Expo Art 3 Venedik, Karma sergi
• 2018 Sofya (Bulgaristan) Güzel Sanatlar Müzesi, Karma sergi
• 2017 Esmer Erdem Design Connection, Adressistanbul, “Dönüşüm” Kişisel Sergi
• 2013 Pentawards design ödülü, Paris.
• 2012 İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, Kişisel sergi
• 2010 İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, Kişisel sergi
• 2009 İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, Kişisel sergi
• 1996 St Quentin (Fransa) Galerie Rembrant karma sergi
• 1995 Epernay (Fransa) L’Art pour l’art karma sergi
• 1994 Epernay (Fransa) Cafe des Loges kişisel sergi
• 1992 Reims (Fransa) Salon de l’Orangerie karma sergi
• 1991 Reims (Fransa) Güzel Sanatlar Müzesinde karma sergi
• 1990 St Quentin (Fransa) Antoine Lécuyer Müzesinde ilk kişisel sergi
• 1986/1989 Güzel Sanatlar Fakültesi
• 1980/1986 Edebiyat, Felsefe ve Sanat ağırlıklı eğitim
TUBA TORUNEĞİTMEN
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Kurumsal ve uluslararası hukuk dahil olmak üzere çeşitli alanlarda avukatlık yapmış olup, hali hazırda İstanbul Barosu’na bağlı serbest avukat olarak mesleğini icra etmektedir

EĞİTİMCİLER

DUYGU ERENEĞİTMEN
Üniversite öğrenimine 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başlayan Eren, yüksek lisans eğitimini de İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans öğrenimi sırasında iş hayatına atılan Eren, Avrupa’nın en büyük hurda demir şirketleri arasında yer alan European Metal Recycling’te çalışmaya başladı. Bu zaman zarfında Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticari işbirlikleriyle ilgili çalışmalara da imza atan Eren, 2003’te ise Eren Yayıncılık Kitap Yayın Dağıtım şirketinde satış ve pazarlama bölümünde çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra kitap online satış ve e-ticaret sitesini kuran, şirketin yurtdışı ilişkilerini ve basın sözcülüğünü yürüten Eren, 2010 yılında DP Danışmanlık ve Pazar Araştırması Şirketi’ni kurdu. Eren, yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2014’te Turkish Time dergisi tarafından aile şirketinden ayrılıp, kendi işini kuran en başarılı patronlar arasında gösterildi. İş geliştirme, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlıklar veren ve mentorluk görevi de üstlenen Eren, bir süre Marmara Üniversitesi Pazarlama Yüksek Lisans Programı kapsamında girişimcilik ile ilgili dersler verdi.

Uzun yıllar, Büyük Kulüp Derneği’nde (Cercle D’Orient) kurduğu Genç Girişimciler Komitesi’nde de başkanlık görevini yürüten Eren, halen çalışmalarına Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi olarak ve TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası İşbirliği Platformu Organizasyon Komitesi’nde devam ediyor. Eren, Startupbootcamp, Global Cleantech Innovation Programı, Türk Telekom Pilot’ta da gönüllü mentorluk çalışmaları gerçekleştirdi. Halen, G3 Forum ve Genç Başarı Vakfı Mütevelli Heyeti’nde görev alan Duygu Eren, liselerde girişimciliği özendirmek için gönüllü mentorluk görevini üstlendiği gibi, Türkiye’de ilk kez, Anadolu’daki girişimcilere destek olmak amacıyla ticaret odalarında “melek yatırımcılık eğitimleri” de düzenledi. Eren, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca biliyor.

ESRA YILDIRIMEĞİTMEN
Ressam, Esra Yıldırım, 1984 yılında Bursa’da doğdu. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalını bölüm birincisi olarak bitirdi. 2015 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim bölümünde ‘‘Çallı Kuşağı ve Resim Sanatında Empresyonizm’’ isimli teziyle yüksek onur öğrencisi olarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş öğretmenliği bölümünde doktora programınI tamamladı . Rize Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergi, kongre ve sempozyumlara katıldı.

EĞİTİMCİLER

ASLI BORAEĞİTMEN
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Pedagojik Formasyon 2015
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 2007 – 2010
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Sanat Tarihi 2003 – 2007
Skylife (Turkish Airlines)
Travel Writer Jan 2017 – Present
OnAir Magazine /OnurAir
Travel Writer Jul 2018 – Present
LocationIstanbul, Turkey
Travel Writer
Art Historian Anadolujet Magazine
Travel Writer Nov 2017 – Present
Gazete Kuzey Travel Writer
2015 – Present Duration5 yrs 7 mos
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Academic Staff
Company NameMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Dates EmployedSep 2008 – Present
Employment Duration11 yrs 11 mos
Sealife (İDO)
Travel Writer
Company NameSealife (İDO)
Dates EmployedJan 2016 – Dec 2016
Borajet Magazine
Travel Writer
Company NameBorajet Magazine
Dates EmployedJan 2014 – Dec 2016
GİZEM TATLICIEĞİTMEN
1966 İstanbul doğumludur. 1985 yılında St. Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde üniversite eğitimine başladı. Tasarım ve kültüre olan tutkusu, Sanat Teorisi ve Eleştirisi alanında Yüksek Lisans ve Sanat Bilimi alanında Doktora derecesini tamamlamasına yol açtı. Halen Beykent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nde ders vermektedir.
2011 yılında İstanbul Maçka’da Tatart Sanat ve Araştırma Merkezi’ni kurdu. Sanat için bir araştırma merkezi, sanatçılar, sanatseverler, koleksiyonerler ve sanat eleştirmenleri için bir buluşma noktası ve bir sanat merkezi. Tatart’ın amacı, uluslararası arenada yükselen sanat pazarlarından biri olarak bilinen İstanbul’daki yeni sanat türlerini araştırmak ve keşfetmek ve ilgili olaylara destek vermekti. Tatart, kütüphanesini kurdu ve bu yönüyle sanat eserleri koleksiyonunu düzenledi. Koleksiyon, 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başından itibaren belge, kitap ve eserlerden oluşmakta olup, ağırlıklı olarak resim sanat eğitimi konusuna odaklanmıştır. Koleksiyonun diğer bölümü 1950’lerden günümüze Türk Çağdaş Sanatını kapsayan yayınlardan oluşuyor.
Hem ulusal hem de uluslararası özel sanat etkinlikleri ve projelerinde çalıştı. 2013 yılında Brüksel’deki organizasyonu, bu etkinliğe katılan Avrupa Birliği Başkanı Jose Manuel Barroso’dan övgü aldı. 2015 yılında sanatla ilgili seminer, toplantı ve söyleşilerin gerçekleştiği çok amaçlı bir alan olan Arts Club İstanbul’u kurdu. 2016 yılında Susan McMurrain ile Türk Kolleksiyon Tasarımı’nın ilk sergilerini M.int Galeri aracılığıyla tanıttı. Bu koleksiyon 14. Çağdaş İstanbul Sanat Fuarı’nda sergilendi. Bu sergide, tanınmış Türk sanatçı ve tasarımcıların işlevsel eserleri yer aldı.
2018 yılından itibaren İstanbul Four Seasons Beşiktaş, Sultanahmet ve Bodrum projelerinde oluşturduğu Collebtable Art and Desing ekibiyle Türk Sanatının bilinirliğini arttırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir. WPO (Kadın Başkanlar Organizasyonu, KAGİDER (alt kolu) üyesi olup, Türk Kalp Vakfı, ERDODER (Prematüre Bebekler Vakfı), Epos7 (Tarih ve Kültür Vakfı) gibi çeşitli hayır kurumlarına gönüllü olarak zaman ayırarak aktif olmuştur.